Kurum İçi Voleybol Turnuvası
Kurum İçi Voleybol Turnuvası

Belediye çalışanları arasında ki iletişimi birlikte mücadele etme duygusunu desteklemek ve geliştirmek için düzenleyeceğimiz voleybol turnuvası başlıyor.

 

VOLEYBOL TURNUVASI TALİMATNAMESİ

1. GENEL İŞLEYİŞ

a)     Turnuva ERKEK ve KADIN olarak iki ayrı kategoride düzenlenecektir.

b)    Turnuva katılım sayısına göre grup usulüne uygun olarak başlayacak ve gruplarında dereceye giren takımlar arasında eleme usulüne göre devam ederek sonuçlandırılacaktır.

c)     Gruplarda aynı puanda olan takımlar arasındaki sıralama aralarında oynadıkları maçlara göre değerlendirilecektir. Aralarındaki yaptıkları maçlarda beraberlik söz konusu ise genel averaja bakılacaktır.

d)    Tüm müsabakalar 5 set üzerinden oynanacak olup 3 seti alan takım galip sayılacaktır.

e)     Hükmen mağlubiyetin organizasyondaki karşılığı 3-0 kazanan takımın galibiyeti ile tescildir.

f)     İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçları ve kalan maçlarında ise hükmen 3-0 mağlup ilan edilir.

g)    Her takım müsabaka başlangıç saatinden en az 30 dk. Önce en az 6 kişi olacak şekilde Organizasyon komitesine esame listesini vermelidir. Olağanüstü durumlarda müsabaka başlangıç saatinden en fazla 10 dk sonrasına kadar beklenir, Takımlardan birinin 10 dk dan fazla geç kalması durumunda o takım hükmen mağlup sayılır.. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda maç saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.

h)     Tie break seti hariç setler 25 sayı üzerinden oynanacak ve en az 2 sayı farkla 25 sayıya ulaşan takım galip sayılacaktır. Sadece tie-break seti 15 sayı üzerinden oynanacaktır ve en az 2 sayı fark yapan takım galip sayılacaktır. Sayılarda 24-24'lük eşitlik olması halinde oyun iki sayılık farka ulaşılana kadar (26-24,  27-25, .....) devam eder.

i)      Bir sette en fazla 4 mola hakkı vardır. Bunlardan ikisi teknik mola, ikisi de antrenörün talep ettiği moladır. Teknik molalar 8. ve 16. sayılarda alınır ve süresi 60 saniyedir. Antrenörün mola hakkı ise 30 saniyedir.

j)      Grup maçlarında puanlama 3 - 0 ve 3 - 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,  3 - 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan,
2 - 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan,
1 - 3 ve 0 - 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.

k)     Müsabakalar Başakşehir Spor Parkında be Bahçeşehir Spor Merkezinde oynanacaktır.

l)      Fikstür takım sayısına göre planlanarak www.sporparkları.com adresinden paylaşılacaktır.

m) Grupta ilk 2 ye giren takımlar bir üst tura çıkacak final maçı oynayacaklardır.

 

  2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

 

a)     Her takımın kadrosu en az 6, en çok 15 kişiden oluşur.

b)    Takımlar maç günü esame listesine en fazla 12 kişi yazabileceklerdir.

c)     Her takım oyun alanında en az 6 oyuncuyla bulunması gerekir..

d)    Turnuvada belediyemiz bünyesinde çalışan memur, sözleşmeli, taşeron veya yüklenici firma personelleri yer alabilecektir.

e)     Katılımcı kurumlar 15 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde profesyonel ve amatör lisanslı oyuncu  bulundurabilir.

f)     Turnuvaya müdürlükler dilediği kadar takımla katılabilir fakat takımlarını bir birinden ayıran isimler koymalıdır.

g)    Müdürlükler arasında oyuncu transferi yapılabilir fakat turnuva boyunca bir oyuncu en fazla bir takımda oynayabilir.

h)   Bir sporcu Başakşehir Belediyesi Müdürlükler Arası Spor Şöleni kapsamındaki tüm turnuvalara katılabilir.

 

 

 

 

 

3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

 

a)      Organizasyon platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu vardır. Bu formaların fotoğrafı en geç  turnuva başlangıç tarihinden 10 gün  önce www.sporparklari.com adresine gönderilip onay alınmalıdır. Hakem tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması kanaati getirilmesi halinde kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi'nin sağlayacağı yeleklerle oynar. 

b)      Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.

c)      Oyuncular zemine uygun spor ayakkabıları ile müsabakaya çıkabilirler.Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde değişimini istemekle yetkilidir. 

d)     Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.).

e)      Oyuncular maç başlamadan önce, yedek oyuncular ise oyun alanına girmeden önce kontrol edilmelidir.

f)       Eğer hakem bir oyuncunun oyun alanında izin verilmeyen bir giysi veya takı kullandığını fark ederse;

Sırasıyla,
- Söz konusu giysi veya takının çıkarılması konusunda oyuncuya talimat verir.
- Eğer oyuncu bu talimatı yerine getiremez veya yerine getirmek istemezse, oyunun ilk durduğu anda oyun alanını terk etmesi talimatını verir. 
- Eğer oyuncu bilerek talimata uymayı kabul etmez, giysi veya takıyı çıkarması söylenmesine rağmen, tekrar kullanmaya devam ederse, oyuncuya ihtar verir.
- Eğer oyun, oyuncuya ihtar vermek için durdurulmuşsa, oyun durduğunda topun olduğu yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

 

g)       Müsabakalar Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır. 

 

4. TEKNİK EKİP VE YÖNETİCİLER

a)      Takımlar,  turnuvaya kadrolarıyla birlikte belediye çalışanı olmak koşuluyla bir yönetici ve bir teknik direktör  bildirmek zorundadır.

b)      Katılım sırasında tanımlanmış olan takım yöneticileri ve teknik direktörü soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması yasaktır.

c)      Teknik direktör ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları Disiplin Kurulu tarafından ceza alırlar.

d)     Kaptanlar, yönetici ve teknik adamın yokluğunda tam yetkilidir.  turnuva kurallarına hakim bir şekilde saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdırlar. 

e)      Birim müdürlerimiz takımlarının ana yetkilileri ve ana sorumlularıdır.

 

5. SEYİRCİLER

a)      Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.

b)      Turnuvada mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili cezayı ilgili takıma verir.

 

6. HAKEMLER

a)      Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

b)      Hakemler ve saha koordinatörleri maç boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Bu şahısların sahada ve oyun ile ilgili olarak saha dışında verdikleri kararlar tartışılamaz. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu'na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur. 

c)      Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.

d)     Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

 

7.  DİSİPLİN KURULU

a)     Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kurulu,  turnuvanın asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir, gerekli kararları alır.

b)     Turnuvada saha içi ve saha dışında fair-play'e aykırı tutum ve davranışlar (kavga, küfür vs.) Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kurulu tarafından cezalandırılacaktır. 

c)     Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.

d)     Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan bağımsız olarak,  Turnuvadaki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulama hakkına sahiptir. 

e)     Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kurulu, turnuva toplantısında takım temsilcileri arasından belirlenecektir.

 

8. TATİL EDİLEN MAÇLAR

a)     Turnuvada bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) tatil edilmesi durumunda, karşılaşma o anki skoruyla dondurulup daha sonra Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir günde bitirilir.

b)     Turnuvada bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kurulu. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. 

 

9. İTİRAZLAR

a)     Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitiminden sonraki ilk iş günü Başakşehir Belediyesi Spor Müdürlüğüne dilekçe ile; veya www.sporparklari.com adresine mail yoluyla yapabilirler. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

b)     Haftanın ilk iş günü toplanan Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kurulu; toplantıda aldığı tüm kararları Perşembe günü www.sporparkları.com adresinden yayınlayacaktır.

 

 

 

10. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:

a)     Turnuva ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Başakşehir Belediyesi Spor Müdürlüğü tarafından atanmış olan Organizasyon Komitesi Merkez Disiplin Kuruluna  aittir.

b)     Organizasyon Komitesinin,  Turnuva ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 

c)     Organizasyon Komitesi,  Turnuvadaki her maçta olası sağlık problemlerinde ilk müdahale için tesiste en az bir ilk yardım görevlisi bulundurmakla mükelleftir. Bununla birlikte, katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar. 

d)     Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.sporparklari.com adresinden yayınlanacaktır.

e)     www.sporparklari.com adresinde yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemekten doğacak zararlardan Organizasyon Komitesi sorumlu tutulamaz.

f)      Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda Organizasyon Komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez. 

g)     Organizasyon Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

 

11. GÜVENLİK

a)     Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar. 

b)     Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda Organizasyon Komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c)     Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

 

12. ÖDÜLLER

a)      İlk üçe giren takımlara kupa ve madalya hediye edilecektir

b)      En centilmen oyucuya ayakkabı hediye edilecektir.

c)       En centilmen takım oyuncularına eşofman hediye edilecektir

d)      Turnuvanın en değerli oyuncusuna eşofman takımı hediye edilecektir.

 

 

Not: Yukarıda belirtilenlerin dışında kalan durumlarda http://www.tvf.org.tr/icerik/318/ adresindeki talimatlar uygulanacaktır.


13 Nisan 2016 Çarşamba

© 2015 Tüm hakları Başakşehir Belediyesi’ne aittir.

SPOR PARKLARI Başakşehir Belediyesi hizmetidir.