KUYU OYUNLARI AİLESİNİN DİGER ÜYESİ; BESTEMŞE

 

TÜRKİYE CUMHURİYET DEVLETLERİNDE(KAZAKİSTAN)VE ÜLKEMİZDE OYNANAN KUYU OYUNLARI ARASINDA BULUNAN  ZEKA VE STRATEJİ OYUNU OLAN BESTEMŞE,ÜLKEMİZDE ZEKA SPORLARI VE OYUNLARI KONFEDERASYONU BÜNYESİNDE,UZMAN EGİTMENLER TARAFINDAN YAYGINLAŞTIRILMAYA BAŞLANMIŞTIR.

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK VE SPOR İŞLERİ MÜDÜRLÜGÜ GÜVERCİNTEPE SPOR PARKINDA EGİTİMLERİNE BAŞLANAN BESTEMŞE'KISA SÜREDE ÇOCUKLARIN İLGİSİNİ ÇEKMEYİ BAŞARMIŞ VE ZEKA VE STRATEJİ OYUNLARI DERSLERİ ARASINDA YERİNİ ALMIŞTIR.HAFTADA 4 GÜN,10 SAAT OLAN ZEKA VE STRATEJİ OYUNLARI DERSİ ARASINDA  OLAN BESTEMŞE'NİN ŞU AN 53 ÖGRENCİ OLUP,HER GEÇEN GÜN İLGİ ARTMAKTADIR.

 

 

 

 

BESTEMŞE'DE AMAÇ RAKİBİNE TAŞ ÜSTÜNLÜGÜ(26 TAŞI ALAN)SAGLAMA NETİCESİNDE OYUNU KAZANMAKTIR.

BESTEMŞE OYUNU;

-KARŞILIKLI 5 ‘ER KUYU,TOPLAMDA 10 KUYU,HER BİR KUYUDA 5 TAŞ,TOPLAMDA 50 TAŞ KARŞILIKLI BİRER HAZİNE,TOPLAM 2 HAZİNE(KAZANILAN TAŞLARIN SAKLANDIGI YER)'DEN  OLUŞAN OYUN TAHTASININ ÜZERİNDE OYNANAN KUYU OYUNLARI AİLESİNİN BİR ÜYESİDİR.

BESTEMŞE NASIL OYNANIR;

-OYUNA ,OYUN TAHTASI ÜZERİNDE BULUNAN ,SİYAH VE BEYAZ NOKTALAR KİMİN BAŞYACAGINI BELİRLER(OYUNA İLK BEYAZ BAŞLAR-BEYAZ OYUNA BAŞLAYAN OYUNCU,İKİNCİ OYUNDA SİYAH OLARAK BAŞLAR.)

-OYUNA İLK BAŞLAYAN OYUNCU İSTEDİGİ KUYUDAN OYUNA BAŞLAR.OYUNCU BAŞLADIGI KUYUDAKİ TAŞLARIN TAMAMINI ELİNE ALIR,BİRTANESİNİ TAŞLARI ALDIGI KUYUYA BIRAKIR VE SAAT YÖNÜNÜN TERSİNE HER BİR KUYUYA BİR TAŞ GELECEK ŞEKİLDE DAGITIR.DAGITMA İŞLEMİNE,KENDİSİNİN 5 NUMARALI KUYUSUNDAN SONRA,RAKİBİN 1 NOLU KUYUSUNDAN DEVAM EDER,ELİNDEKİ SON TAŞRAKİBİN KUYUSUNDAKİ TAŞLARI ÇİFT SAYI YAPARSA(2,4,6,8,10,) O KUYUDAKİ TAŞLARI ALIR KENDİ HAZİNESİNE BIRAKIR.SIRA RAKİBE GEÇER.(HAZİNEYE SADECE RAKİBİN KUYUSUNDA ÇİFT YAPILIP ALINAN TAŞLAR BIRAKILIR,OYUN DIŞINDA TAŞ BIRAKILMAZ).

-SIRA RAKİP ‘E GEÇER.RAKİPDE AYNI ŞEKİLDE HAMLESİNİ YAPAR VE OYUN BU ŞEKİLDE DEVAM EDER.

-BESTEMŞE'DE TAKTİK VE STRATEJİ GELİŞTİRMEK ÖN PLANDADIR,GELİŞTİRDİGİ TAKTİKLERLE,HEM KENDİ TAŞLARINI RAKİBE KAPTIRMAMAK İÇİN ONLARI KORUMANIN,HEMDE RAKİBİN YAPTIGI YANLIŞ HAMLELERİ GÖRÜP KENDİ LEHİNE ÇEVİRMENİN YOLLARINI ARAR.

-OYUNCULARIN SAHİP OLDUKLARI 5 KUYUDAKİ TAŞLARIN TAMAMININ  BİTMESİ DURUMUNDA OYUN SONLANIR.(OYUN BİTİMİNDE,KİMİN TAŞITAŞINI BİTİREN,RAKİBİNİN TAŞLARINIDA ALIR KURALI GEÇERLİ DEGİLDİR.)KUYULARINDA TAŞ KALAN OYUNCU KALAN TAŞLARIN SAHİBİ OLUR.

 

*İŞTE BU SEBEPLE,OYUNCU GELİŞTİRDİGİ TAKTİK VE STRATEJİYLE RAKİBİN KUYULARINA AZ TAŞ GEÇİRMENİN YOLLARINI DÜŞÜNMEK ZORUNDADIR.

© 2015 Tüm hakları Başakşehir Belediyesi’ne aittir.

SPOR PARKLARI Başakşehir Belediyesi hizmetidir.